Hava Bitkisi Air Plant Tillandsia 2017-04-09T22:35:20+00:00

Air Plant Hava Bitkisi Bakımı

Hava Bitkisi Bakımı

Air Plant olarak bilinen Tillandsia hava bitkisi, yetiştirmesi en kolay bitkiler arasındadır. Tillandsia (Air Plant), Hava Bitkisi olarak adlandırılmasına rağmen yaşamını sürdürmesi için suya, besine ve ışığa ihtiyaç duyar. Hava Bitkisi teknik olarak bir ağaçta, bir konukta veya bir objede asalak olmadan yaşayabilen bir bitkidir. Tillandsia konuklarından kesinlikle herhangi bir besin almaz. Işık altında fotosentez yoluyla kendi besinini kendisi üretebilir.

Air Plant bulunduğu ortamın havasından, nemi ve besinleri kapabilecek şekilde küçük kanalcıklara sahiptir.

 

Air Plant köklerini diğer objelere tutunmak için kullanır. Bu sayede Tillandsia değişik konumlarda çok rahatlıkla yaşayabilir. Hava Bitkisinin bu özelliği dekorasyonlarda kullanılan favori bitkiler arasında yer almasını sağlamıştır.

Hava Bitkisi yetiştirmesi oldukça kolay bir bitki türüdür. Çok dayanıklı bir yapıya sahiptir. Tabiki de gelişiminin sağlıklı olması için gerekli ilgi gösterilmelidir.  Hava Bitkisi yetiştirmesinde gerekli özen gösterildiği taktirde uzun süre sizi mutlu edecek ve birçok yavru sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Tüm Tillandsia bir Bromeliad türünden ama tüm Bromeliad türleri Tillandsia (Air Plant), Hava Bitkisi değildir.

Bromeliad bir aile iken Tillandsia cinstir.

air plant

Air Plant Hava Bitkisi Sulama

hava bitkisi

Hava Bitkisini kurak yaz aylarında hafta 2-3 kere sulamalısınız. Serin ve nemli bir yerde yaşıyorsanız haftada bir kere sulamanız yeterli olacaktır. Tillandsia (Air Plant) sulandıktan sonra 3-4 saat içerisinde kurayacak bir ortama alınmalıdır. Uzun süre ıslak kalması Hava Bitkisine zarar verecektir.

Sulama olarak sadece su püskürtmek yetersiz kalacaktır. Ama kuru iklimlerde  Hava Bitkisinin nemli kalması için su püskürtmek yararlı olacaktır. Düzenli olarak Hava Bitkisine su püskürtmek bitkiyi oldukça mutlu edecektir.

Tillandsia (Air Plant) sulamanın en kolay yolu geniş bir kaba bitkinizi alın ve kabı su ile doldurun. Kullanacağınız su çeşme suyu olmasın kireçli olduğu için bitkiye zarar verebilir. Eğer çeşme suyu kullanacaksanız suyu 1 gün dinlendirdikten sonra kullanın. Ayrıca saf su ve ters osmos gibi mineralce az suları kullanmayın!!! Mineralce zengin marka suları kullanabilirsiniz. Su ile doldurduğunuz kabın içerisine  Hava Bitkisini ters çevirek koyunuz ve tamamen ıslandığından emin olunuz. 20-30 dakika boyunca bitkiyi kap içerisinde bırakınız. Daha sonra Hava Bitkisini çıkartıp 4 saat içinde kuruyabileceği bir ortama alınız.

hava bitkisi sulama
hava bitkisi sulama

Tillandsia (Air Plant), Hava Bitkinizin su ihtiyacı çok ise 20 dakikalık süreyi 1-2 saat olarak uzatabilirsiniz. Bitkinin su ihtiyacını bitkiye bakarar anlayabilirsiniz. Sağlıklı bir Tillandsia (Air Plant), Hava Bitkisi genişçe açılmış yapraklara sahiptir. Susuz kalmış bitki ise dar içine kapanık yapraklara sahiptir.

Tillandsia (Air Plant), Hava Bitkiniz çiçek açmak üzereyse veya çiçeğe sahipse çiçekli kısmı asla suya batırmayın. Eğer suyun içinde çiçekli kısım uzun süre kalırsa çürüyecektir.

Eğer Tillandsia (Air Plant), Hava Bitkisine terraryum gibi kapalı bir yerde bakıyorsanız tekrar içine koymadan önce mutlaka kuruduğundan emin olun. Tillandsia (Air Plant), Hava Bitkisi kapalı alanda sürekli ıslak kalması sonucu ölecektir.

 

GÜBRE

Tillandsia (Air Plant), Hava Bitkisi için Bromeliad gübresi ayda iki kere kullanılabilir. Gübre kullanımı Tillandsia (Air Plant), Hava Bitkisinin çoğalmasına ve çiçek açmasına yardımcı olur. Bromeliad gübresi bulamıyorsanız orkide gübresi de kullanabilirsiniz. Önemli olan gübre içerisinde bakır miktarı az olmalı.

Air Plant Hava Bitkisi Işık

Işık tüm yaşayan canlılar için en önemli gereksinimlerden biridir ve Tillandsia (Air Plant), Hava Bitkisi de bolca ışığa ihtiyaç duyar.

Tillandsia (Air Plant) Nisan ile Ekim ayı aralarında filtrelenmiş parlak ışık altında büyütülmedir. Sıcak yaz aylarında kesinlikle kavurucu güneş altında bırakılmamalıdır. Kavurucu sıcak altında bitki yanabilir.  Tillandsia, Hava Bitkisi, (Air Plant) tülün arkasına veya pencerenin biraz uzağında direk yakıcı güneş ışığı gelmeyecek şekilde bakılmalıdır. Özellikle direk güneş ışığı gelmeyen pencere önünde yaşamaya bayılırlar.

Tillandsia, Hava Bitkisi, (Air Plant) Kasım ile Mart ayları arasındaki gün ışığını çok severler. Bu aylarda bitkiyi direk güneş ışığı altına koyabilirsiniz. Bu mevsimlerdeki güneş yakıcı olmadığı için bitkinizin gelişimine bolca katkı sağlayacaktır.

Kısacası Tillandsia, Hava Bitkisi, (Air Plant) için bol bol ama bitkiyi fazla ısıtmayacak ışık vermelisiniz.

YAPAY IŞIKLANDIRMA

Tillandsia, Hava Bitkisi, (Air Plant) yapay ışıklandırma altında da çok rahat bir şekilde büyütebilirsiniz. Tillandsia (Air Plant), Hava Bitkisini ışık kaynağınızdan 20 santim aşağı gelecek şekilde yerleştirmelisiniz. Bu uzaklığı ışık kaynağınızın şiddetine göre 80 santime kadar çıkartabilirsiniz.

Yapay ışıklandırma için bir çok alternatif olmakla beraber sıradan tasarruflu ampulleri bile kullanabilirsiniz. Ama tavsiye verecek olursak full spectrum ya da T5 HO floresanları tercih edebilirsiniz.

Tillandsia

Air Plant Hava Sirkülasyonu ve Sıcaklık

Tillandsia bakımı

Air Plant Havi Bitkisi Sirkülasyon

Tillandsia (Air Plant), Hava Bitkisinin adından tahmin edersiniz ki hava bitki için oldukça önemli unsurlardan biridir. Bitkinin sağlıklı yaşaması için temiz hava sirkülasyonuna ihtiyacı vardır.

Tillandsia (Air Plant), Hava Bitkisi gelişimi için ne kadar çok taze hava alabilirse o kadar iyidir ama terraryum gibi kapalı ya da yarı kapı alanlarda rahatlıkla yaşabilirler.

Tillandsia (Air Plant), Hava Bitkisi için havalandırma konusundaki en önemli nokta bitkinin sulandıktan sonra kurumasına yetecek kadar havalandırılmasıdır.

Hava Bitkisi Sıcaklık                                                                                                                 

Tillandsia (Air Plant), Hava Bitkisinin gelişmesi için gerekli optimum ideal sıcaklık 15 ile 30 derece arasıdır. Düşük sıcaklıklarda donma tehlikesi olabileceği gibi yüksek sıcaklarda da yanma tehlikesi vardır.

Air Plant Hava Bitkisi Terraryum

Tillandsia (Air Plant), Hava Bitkisi terraryum gibi kapalı alanlarda bakılırken dikkat edilmesi gereken önemli konular vardır. Bunlardan en önemlisi Tillandsia (Air Plant), Hava Bitkisi mutlaka yeterli ışığı almalıdır. Eğer yapay ışıklandırma kullanıyorsanız Tillandsia (Air Plant), Hava Bitkisinin sıcaklıktan yanmamasına dikkat edin. Aydınlatmanız ne kadar güçlü o kadar güç çıkacaktır aynı zamanda o kadar ısı açığa çıkacaktır. Fazla sıcaklık Tillandsia (Air Plant), Hava Bitkisi için zararlı olacaktır.

Ayrıca Tillandsia (Air Plant), Hava Bitkisi için havalandırma çok önemlidir. Kapalı alanlarda terraryum gibi bu konuda dikkat edilmesi gerekiyor. Tillandsia (Air Plant), Hava Bitkisisi için düzenli havalandırma programı yapılmalıdır.

Son olarak Tillandsia (Air Plant), Hava Bitkisi için sulama düzeni ayarlanmalıdır. Eğer terraryum nemli ise Tillandsia (Air Plant), Hava Bitkisi daha az sulanmalıdır. Tillandsia (Air Plant), Hava Bitkisi kesinlikle ıslak halde iken terraryum içerisine konulmamalıdır. Tillandsia (Air Plant), Hava Bitkisi dış ortamda uygun bir havalandırma kuruduğuna emin olunduktan sonra terraryum içine geri konulmalıdır.

hava bitkisi terraryum

Air Plant Hava Bitkisi Budama ve Yavru

hava bitkisi çoğaltma

Hava Bitkisi Budama

Zamanla Hava Bitkiniz yeni yapraklar üretecek ve bazı eski yapraklarda ölecektir. Kuruyan kahverengi yaprakları kesebilirsiniz. Bu sayede yeni gelen yaprakların daha fazla ışık almasını sağlarsınız.

Hava Bitkisi Yavru

Tillandsia (Air Plant) büyüdükçe çiçek açmaya başlayacak ve yeni yavrular üretecek. Bu yavruları ana bitkinizin 1/3 boyuna ulaşınca ayırabilirsiniz. Eğer ayırmazsanız küme şeklinde büyüyecektir.