İletişim için mail atabilirsiniz. Sadece siparişleriniz için Tel: 506 263 98 08|siparis@etoburbitkim.com
Cephalotus Çoğaltma 2017-04-09T22:35:22+02:00

Cephalotus Çoğaltma

Cephalotus çoğaltma işlemi diğer etobur bitkilerin çoğaltma işlemlerine göre daha zordur.

Dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Bunlardan biri de cephalotus kökleri oldukça hassas olduğu için köklerini fazla rahatsız etmemektir.

Cephalotus Çoğaltma

Cephalotus Çoğaltma yöntemlerini aşağıdaki konulardan okuyabilirsiniz

Cephalotus Yaprak Çekerek Çoğaltma

İbrik ya da etobur olmayan yaprağı çekip kopararak çoğaltma yapabilirsiniz. Yaprağı olabildiğince bitkiye yakın yerden çekin (Beyaz kısmına gelecek kadar). Teknik Venus Fly Trap yaprak çekimine oldukça benziyor. Çektiğiniz yaprağı kısmen toprağın altına gömmelisiniz. Yaprakları sıcak, bol ışık alan ve nemli bir ortamda çoğaltmaya çalışmalısınız. Bir kaç ay sonra kök sistemi oluşacaktır. Yetişkin bir bitkinin oluşması ise 2-3 yılı bulacaktır.

cephalotus yapraktan çoğaltma

Cephalotus Kök Keserek Çoğaltma

Bu yöntemle yetişkin bir bitki elde etmek, yaprak çekerek elde etmekten daha hızlıdır. Ancak bu yol saksı değişimi yapılırken yapılmalıdır. Saksıdan bitkiyi çıkardıktan sonra kökün etrafındaki toprağı temizleyin. Rizomun birazı ile birlikte en az 3 santim kadar kökü kesin. Kestiğiniz kökü toprağın üzerine yatırın ve 1 santim toprak ile üzerini örtün. Sıcak bol ışık alan nemli bir ortamda tutun. Eğer başarılı olursanız bir kaç hafta içinde yeni bitki oluşumunu gözlemlemelisiniz.

cephalotus kök keserek çoğaltma

Cephalotus Bölerek Çoğaltma

Bitki birden fazla büyüme noktasından büyüyorsa bu noktaları ayırıp bitkinizi çoğaltabilirsiniz. Bunu yapmak için önce bitkiyi saksıdan çıkartın. Köklerin etrafındaki toprakları temizleyin. Ayıracağınız her parçanın kendine ait bir kök sistemi olduğuna emin olun. Ayırdığınız noktaların ayrı kökleri olmasa da olur ancak bu şekilde olanlar daha geç büyüyecektir ve başarılı olma şansınız biraz daha düşük olacaktır.

Cephalotus Satın Al

Mağazalarımızdan canlı Cephalotus satın alabilirsiniz.

Ayrıca yine cephalotus tohumu alarak etobur bitkinizi kendiniz yetiştirebilirsiniz.

cephalotus bölerek çoğaltma