İletişim için mail atabilirsiniz. Sadece siparişleriniz için Tel: 506 263 98 08|siparis@etoburbitkim.com
Tohumdan Etobur Bitki Yetiştirmek 2017-04-09T22:35:21+02:00

Tohumdan etobur bitki yetiştirmek için aşağıdaki adımları okuyabilirsiniz.

Aşağıdaki adımlar soğuk depolama gerektirmeyen türler içindir.

Tohumların çimlenme süresi etobur bitkinin türüne göre değişiklik göstermektedir. Bazı türler geç çimlenirken bazı türler ise hızlı çimlenir.

Etobur Bitki Tohumu Satın Al

Mağazalarımızdan en taze etobur bitki tohumlarını satın alabilirsiniz

Tohumdan Etobur Bitki Yetiştirmek
  1. Önce toprak karışımınızı hazırlamalısınız. Etobur Bitkiler her toprakta yetişmez. Sadece besin değeri az, asidik topraklar da yetişir. Toprak karışımı için perlit ve silika kumu kullanarak toprağın havalanmasına yardımcı olabilir ve toprağın su tutma kapasitesini artırabilirsiniz. Asla normal bahçe toprağı ve gübre kullanmayın! Size gönderilen toprak karışımını kullanınız.
  2. Tohumları çimlendireceğiniz saksıyı temin etmelisiniz. Bu saksı ya da kap, tohumları sıcak ve nemli tutmalı ve aynı zamanda hava akımına izin vermelidir. Saksınızın altında yeterince delik olmalı ve bu delikler su akışını sağlamalıdır. Saksınızı nemli tutmak için kilitli poşet kullanabilirsiniz ya da saksınızı daha derin bir kaba koyup üzerini streçleyebilirsiniz. Size gönderilen saksıyı kullanabilirsiniz.
  3. Saf su, yağmur suyu, klima suyu ve benzeri sularla toprak karışımınızı sulayın. Sadece mineral içermeyen su kullanın. Asla çeşme suyu kullanmayın. Yukarıda bahsedilen sulardan bulamıyorsanız Assu (A101 de satılıyor) ya da erikli su kullanbilirsiniz. Toprak karışımınızı saksıya doldurun.
  4. Tohumları toprağın üstüne saçın. Asla gömmeyin.
  5. Su ile spreyleyin. Saksınızı kilitli poşetin içine yerleştirin. Poşeti, 2-3 santim yükseklik olacak şekilde su ile doldurun. Poşeti kilitleyin. Ya da derin bir kaba koyup kabı streçleyebilirsiniz.
  6. Direk yakıcı güneş ışığı almayan ama çok aydınlık bir yere koyun. Tohumlar ne kadar çok ışık alırsa o kadar hızlı çimlenecektir. Güneş ışığı altına koyarsanız tohumların yanarak ölme ihtimali vardır. Eğer imkanınız varsa yapay ışıklandırma altına da koyabilirsiniz.
  7. Çimlenme tamamlanana kadar toprak daima hafif ıslak olmalıdır. Ara ara su püskürtebilirsiniz. Ancak sadece mineral içermeyen su kullanın.
  8. Ara ara kilitli poşeti açarak havalandırma yapın. Bu sayede alg ve mantar oluşumunu azaltırsınız.
  9. Tohumları daima sıcak tutmaya çalışın. 24°C – 32°C arası sıcaklık idealdir. Bu sıcaklık değerleri dışındaki ortamlarda çimlendirme süresi uzayacaktır. Aşırı sıcak ve aşırı soğuklardan sakının yoksa tohumlarınız ölebilir.
  10. Tohumlar çimlendikten 2 hafta sonra yavaş yavaş kilitli poşetin ağzını açın ve zamanla tamamen poşetten çıkarttın. 2-3 hafta sonra bitkiyi yavaş yavaş gün ışığına alıştırın.