İletişim için mail atabilirsiniz. Sadece siparişleriniz için Tel: 506 263 98 08|siparis@etoburbitkim.com
Drosera Capensis 2017-04-09T22:35:20+02:00

Drosera Capensis

Drosera capensis en yaygın drosera türüdür. Yetiştirmesi ve bakımı çok kolay olan bu sundew türü bir çok kişi favorisidir. Güney Afrika kökenlidir. Bu etobur bitki drosera spatulata gibi çok çiçeğinden çok fazla tohum üretir. Birçok türü vardır: typical, narrow-leaf, broad-leaf, wide-leaf, “Red”, ‘Albino’, Giant, and Bains Kloof formu. Şimdi sizlere drosera capensis bakımı ile ilgili bilgileri verelim.

Toprak Karışımı: Drosera Capensis etçil bitkilere uygun tüm toprak karışımlarına kolayca yaşayabilir. Kendi karışımımda 1:peat moss 1:perlit kullanıyorum. Toprak sürekli nemli kalmalı.

Nem: Drosera Capensis çok fazla neme ihtiyaç duymaz ama %50 ve üzeri nem bitkinin gelişimini hızlandıracaktır.

Saksı Boyutu: Drosera Capensis her türlü saksı boyutunda rahatlıkla yaşayacaktır. Bitkinin 1 yaşından sonra 12 santim ve üzeri saksı kullanmanızı tavsiye ederim çünkü bitkinin uzun bir kök sistemi vardır ve bitkinin en iyi şekilde gelişmesini istiyorsanız büyük bir saksı kullanmalısınız.

drosera capensis

Drosera Capensis 9 aylık

Besleme: Bitkinizi beslemeniz şart değildir. Eğer etobur bitkiniz beslemek istiyorsanız 2 haftada bir kere besleyebilirsiniz. Drosera Capensis beslemek çiçeklenmeye teşvik edecektir ama bitki herhalükarda çiçek açacaktır. Bitki avını sarmalayarak sindirir.

Bitki Boyutu: Büyük bir saksıda 12 santime kadar büyüyebilir. Zamanla olgun bir gövde oluşturacaktır. Drosera Capensis Albino genellikle daha çabuk gövde oluşturur.

Sıcaklık: Sıcak konusunda seçiçi değildir. 35 dereceye kadar rahatlıkla yaşayabilir. Bol ışığı sever. Mümkün olduğunca fazla ışık vermeye çalışın.

Dormancy (Kış Bakımı): Kış bakımı gerektirmez. Tüm mevsimlerde büyümeye devam eder. Bitkiyi kışın dondurucu soğuklardan koruyunuz. Bitkinizi soğuklarda öldürseniz bile hemen vazgeçmeyin. Kökleri ile çok kolay bir şekilde tekrar çoğaltabilirsiniz.

Çiçeklenme: Kendine kendine tozlaşan ve çok sayıda tohum üreten sundew türlerinden biridir. Typical ve Albino çeşitleri büyük çiçek sapları oluşturur ve 1000-2000 arası tohum üretir.

Drosera Capensis Çoğaltma Yöntemleri:

Tohumdan Çoğaltma: Tohumdan çok kolay bir şekilde çoğalabilir. Tohumlar için soğuk depolama gerekmez. 1 yıldan kısa bir sürede tohumdan yetişkin bir capensis elde edebilirsiniz eğer iyi bir şekilde beslerseniz.

Yaprak Kesekrek Çoğaltma: Yaprak keserek çoğaltma yöntemi oldukça basittir.

Kök Keserek Çoğaltma: Bu yöntemlede çok kolay bir şekilde etobur bitkinizi üretebilirsiniz.

Bölerek Çoğaltma: Drosera Spatulata gibi zamanla kendi çevresinde bir çok yavru üretir. Bunları isterseniz ayırarak etobur bitkinizi çoğaltabilirsiniz.