İletişim için mail atabilirsiniz. Sadece siparişleriniz için Tel: 506 263 98 08|siparis@etoburbitkim.com
Nepenthes Temel Bilgi 2017-04-09T22:35:25+02:00

Nepenthes Bakımı ve Temel Bilgiler

Nepenthes bakımı kolay olan etobur bitkiler arasındadır. Tabi ki bu etçil bitkinin de kendine göre bakım gereksinimleri vardır. Bunlara dikkat edildiği taktirde Nepenthes bakmak hiç de zor değil. Nepenhes seçerken dikkat etmeniz gereken özelliklerden biri satın alacağınız Nepenthes Lowland ya da Highland mi olduğunu öğrenmek. Hangisinin koşullarını daha rahat sağlayabilirseniz onu almalısnız. Türkiye şartlarında Lowland türlerine bakmak çok daha kolaydır. Şimdi

Nepenthes, 120’den fazla türü olan ve birçok melez barından etobur bir bitkidir. Anavatanları Güney Asya’dır. Tayland, Malezya, Endonezya, Singapur gibi ülkelerde yaşayan Nepenthes her çeşit ve her boyda türleri vardır. İbrikleri güzel olduğu gibi aynı zamanda böcekler için ölümcüldür. Bu ibrikler böcekleri kendisine çeken bir çeşit nektar üretir. İbriklerin yüzeyi ve içi tamamen kaygandır. Böcek içeri düştüğü zaman tekrar dışarı çıkamaz. İbriklerin içerisinde bitkinin kendi ürettiği sindirim için kullandığı sıvı bulunur. Bitki ibriğin içine düşen böceği yavaş yavaş sindirir.

nepenthes temel bilgi

Nepenthes Temel Bilgi

2 ana Nepenthes çeşidi vardır: Highland ve Lowland. Ayrıca bu ikisinin kombinasyonu olan ‘’intermediate’’ çeşiti vardır. Lowland 1 kilometre rakımın altında yaşar ve yüksek sıcaklıktan hoşlanır. Highland ise 1 kilometre rakımın üstünde yaşar,  serin havadan ve nemden hoşlanır.

Nepenthes bakımı bir kaç farklılık dışında neredeyse diğer etobur bitkilerle aynıdır. Bitkinin gereksinimleri elinizde bulunan Nepenthes türüne göre değişiklik gösterebilir.

Nepenthes türlerinin bir çoğunu evinizde terraryum’a gerek duymadan kolaylıkla bakabilirsiniz. Pencere önüne koyarak ya da pencere önüne asarak muhteşem bir görüntü elde edebilirsiniz.

Sağlıklı bir Nepenthes yetiştirmek istiyorsanız sitemizde Nepenthes ile ilgili tüm başlıkları anlayarak okumanızı tavsiye ederiz. Eğer aklınızda soru işaretleri varsa bunları foruma girerek sorabilirsiniz.