İletişim için mail atabilirsiniz. Sadece siparişleriniz için Tel: 506 263 98 08|siparis@etoburbitkim.com
Drosera Binata 2017-04-09T22:35:20+02:00

Drosera binata kolay yetişen etobr bitkiler arasındadır.

Toprak Karışımı: Drosera Binata etobur bitkilere uygun tüm toprak karışımlarına kolayca yaşayabilir. Kendi karışımımda 1:peat moss 1:perlit kullanıyorum. İsterseniz 1:peat moss 1:silika kumu kulanabilir ya da sadece ölü sphagnum moss kullanabilirsiniz. Ne kullanırsanız kullanın toprak sürekli nemli kalmalı.

Nem: Drosera Binata çok fazla neme ihtiyaç duymaz ama %50 ve üzeri nem bitkinin gelişimini hızlandıracaktır.

Saksı Boyutu: Drosera Binata her türlü saksı boyutunda rahatlıkla yaşayacaktır. Küçük saksılara kolaylıkla uyum sağlayabilmektedir. Tabiki uzun saksı kullanmanız bitkinin gelişimini hızlandıracaktır.

Besleme: Bitkinizi beslemeniz şart değildir. Eğer etobur bitkinizi beslemek istiyorsanız 2 haftada bir kere besleyebilirsiniz. Drosera Binata beslemek çiçeklenmeye teşvik edecektir ama bitki herhalükarda çiçek açacaktır.

Bitki Boyutu: Bitkinin boyu türler arasında farklılık gösterebilir. Binata 25-75 santim arası büyüyebilir.

Sıcaklık: Sıcak konusunda seçiçi değildir. 35 dereceye kadar rahatlıkla yaşayabilir. Bol ışığı sever. Mümkün olduğunca fazla ışık vermeye çalışın. 5 derecenin altına düşerse bitki dormancye girebilir.

Dormancy (Kış Bakımı): Kış bakımı gerektirir. Genellikle kış bakımı sırasında bitki tamamen kurur ve gelecek dönem kökleri sayesinde tekrar çoğalır.

Çiçeklenme: Birçok türü kendi kendine tozlaşamaz. Tozlaştırmak için ikinci bir bitkiye ihtiyacınız olacak.

 

Drosera Binata Çoğaltma Yöntemleri:

Tohumdan Çoğaltma: Tohumdan çok kolay bir şekilde çoğalabilir. Tohumlar için soğuk depolama gerekmez ama yapılırsa eski tohumların çimlenme oranını artırır. 1-1.5 yıldan tohumdan yetişkin bir drosera binata elde edebilirsiniz eğer iyi bir şekilde beslerseniz.

Çiçek Sapından Çoğaltma: Çiçek sapından çoğaltma yöntemi oldukça basittir. En hızlı şekilde yetişkin bir binata elde edebileceğiniz bir yöntemdir

Yaprak Kesekrek Çoğaltma: Yaprak keserek çoğaltma yöntemi oldukça basittir.

Kök Keserek Çoğaltma: Bu yöntemlede çok kolay bir şekilde etobur bitkinizi üretebilirsiniz.

Bölerek Çoğaltma: Drosera Capensis gibi zamanla kendi çevresinde bir çok yavru üretir. Bunları isterseniz ayırarak etobur bitkinizi çoğaltabilirsiniz.