Spaghnum Moss 2017-04-09T22:35:24+00:00

Sphagnum Moss

Sphagnum moss (Turba Yosunu) büyütmek istiyorsanız elinizde canlı yosun olması lazım. Canlı sphagnum moss mağazalarımızdan alabilirsiniz.

Canlı yosun elinizde hazır olduğunda yetiştireceğiniz uygun bir kap bulmalısınız. Kap ışığı rahatça geçirebilmeli ayrıca yeterince yüksek olmalıdır. Kabın tabınına 4-5 santim yüksekliğinde peat moss ekleyin. Onun üzerine ölü sphagnum moss serin. Bu sayede su tutma kapasitesi artacaktır. Peat moss seviyesine kadar su doldurun. Ölü sphagnum moss üzerine de elinizdeki canlı spaghnum mossları kafa kısmı üste olacak şekilde yerleştirin. Doldurduğunuz su sphagnum moss’un hem kurumasını önleyecek kadar fazla olmalı hem de ışığın geçmesini engellemeyecek kadar az olmalıdır. Su seviyesi azaldıkça sulamaya devam edin. Asla çeşme suyu kullanmayın. Etobur bitkilerinize kullandığınız saf su türevlerini kullanın. (Yağmur suyu, RO suyu, klima suyu vs). Etobur bitkilerde kullanabileceğiniz suları öğrenmek için bu başlığımızı mutlaka okuyunuz.

Sıcaklık seviyesi 10°C altına düşmemeli ve 25°C üstüne çıkmamalıdır. Sıcaklığı 20°C civarında tutmak ideal olacaktır. Özellikle yaz aylarında direk güneş ışığı altına koymayın. Yoksa yosunlarınız yanabilir.

sphagnum moss satin al

Nemli ortamda bakmanız yosunun büyüme hızını artıracaktır. Koyduğunuz kabı streçlerseniz nemli bir ortam elde etmiş olursunuz. Ya da kapaklı bir plastik kap kullanıyorsanız kapağını kapatın. Ama ışık geçtiğinden emin olun.

Sphagnum Moss Çoğaltma

Turba yosunu büyüdükçe kendiniz zamanla çoğaltabilirsiniz. Bunun için yukarıda ki anlatılanları yine uygulayın. Sadece başlamadan önce büyüyen bir sphagnum mossun üst kısmından 2-3 santimlik kesikler alın. Bu kesikler 10-12 santimlik büyüyen yosundan alın ve yukarıdaki açıklamaları uygulayın.

Bu yosunları bitkinizlerinizi özellikle etobur bitkilerinizi süslemek için kullanabilirsiniz. Hem çok hoş bir görüntü katacaktır hem de toprağın asitliğini düzenleyecektir. Ayrıca etçil bitkinizin kök ve gövde kısımlarını nemli tutmanızı sağlayacaktır. Bir çok etobur bitki yetiştiricisi bitkilerinin yanına mutlaka sphagnum moss kullanır.