Nepenthes Işık 2017-04-09T22:35:24+00:00

Nepenthes Işık

Bitkiler için ışık en önemli enerji kaynağıdır. Yeterli ışık olmadan bitkiler eninde sonunda ölecektir. Nepenthes, türünden türüne göre ışık gereksinimi bakımından değişiklik gösterir. Işık için güneş ışığı ya da yapay ışıklandırma kullanabilirsiniz.

Bazı Nepenthesler muhteşem görünümlü ibrik üretmeye devam etmek için fazla güneş ışığına gereksinim duyar. Doğal ortamlarında parçalı güneş ışığı alırlar. Günde 4 saat direk güneş ışığı ve kalan zamanlarda aydınlık olacak şekilde pencere önü bitkinin gelişimi için ideal olacaktır. Yakıcı öğlen sıcağından bitkiyi koruyun. Öğlen ikindi arası yakıcı güneş için tül ile ışığı filtreleyebilirsiniz. Eğer yaprakları yanar ya da sarıya dönerse ışık şiddetini azaltın. Tamamen gölgelik yerde kalacak ortamlarda bitki yetiştirmeyin.

Bitkiyi güneş ışığına çıkartırken alıştıra alıştıra çıkartın. Doğu cephede olan bir pencere ile ışık vermeye başlayabilirsiniz. Bitkinize günde 1 saat güneş ışığı vererek, 1 hafta boyunca güneş ışığına alıştırın. Bitki alıştıktan sonra 6 saat güneş ışığı yeterli olacaktır.

Nepenthes isik
nepenthes terraryum

Nepenthes Yapay Işıklandırma

Yapay ışıklandırma olarak floresan ışıkları idealdir. Floresanlardan, T5 HO floresan lambalar işinizi görecektir. 6500K lumen floresan kullanabilirsiniz. Bitki ile floresan arasında 15 santim uzaklığın bulunması idealdir. Çok yakına koyarsanız bitki sıcaktan yanabilir, çok uzakta olursa da bitki yeterli ışığı elde edemeyebilir.