Nepenthes Toprak ve Saksı Seçimi 2017-04-09T22:35:24+00:00

Nepenthes Toprak Karışımı

Nepenthes bakımı için doğru toprak ve saksı seçimi önemlidir. Yapacağınız seçimler nepenthes bitkinizin sağlıklı büyümesi büyük ölçüde etkileyecektir.

Bildiğiniz üzere etobur bitkiler besin değeri düşük topraklarda yaşarlar. Kullanacağınız torf karışımı, besin bakımından fakir olmalı ve kesinlikle gübre kullanılmamalıdır. Nepenthes için her yetiştiricinin kendine özel tarifleri vardır. Birkaç örnek vermek gerekirse:

3: Hindistan cevizi torfu (tamamen temizlenmiş) 1: Sphagnum Moss

1: Sphagnum Moss 1:Perlit

1: Sphagnum Moss 1: Pumice

1: Peat Moss (Baltık Torfu) 1: Perlit 1: Silika kumu

1: Sphagnum moss 1:Perlit 1: Vermikülit 1: Orkide bark

Toprak karşımınızı hazırlarken unutmamanız gereken temel nokta; toprağın yeteri kadar drenaja ve havalandırma imkânına sahip olmasıdır.

İmkanınız varsa her yıl bitkinin toprağını değiştirin. Bitkinin toprağını yılın her zamanı değiştirebilirsiniz ama baharda değiştirmenizi tavsiye ederiz.

Asla gübre kullanmayın!

Nepenthes Toprak ve Saksı

Nepenthes Saksı Seçimi

Nepenthes için saksı çok önemli değildir. Bitkinin boyutuna göre saksınızı ayarlayabilirsiniz. Orta boy bir bitki için 10 santim derinliğinde saksı yeterli olacaktır ama büyük saksı kullanmanız her zaman daha avantajlı olacaktır.

Nepenthes’in saksıda güzel durması için canlı sphagnum moss kullanabilirsiniz bu sayede bitki hem gerekli nemi alacak hem de hoş bir görünüm elde etmiş olacaksınız.

Nepenthes için toprak ve saksı seçiminde kararsızsanız ya da aklınızda soru işaretleri varsa foruma girip sorabilirsiniz!