İletişim için mail atabilirsiniz. Sadece siparişleriniz için Tel: 506 263 98 08|siparis@etoburbitkim.com
Nepenthes Besleme 2017-04-09T22:35:24+02:00

Nepenthes Besleme

Nepenthes bitkinizi isterseniz besleyebilirsiniz ama beslemek şart değildir. Bitki kendi besinini kendi elde edecektir. Ayrıca Nepenthes fotosentez yaparak da gelişimlerini sürdürebilirler.

Yetişkin bir bitkinin, ayda birkaç böcek ile beslenmesi yeterlidir. Böcek verirken yeni yakaladığınız böceği verin ve ibriğin içine çok fazla böcek koymayın. Aksi halde ibrik çürüyecektir.

Asla et vb türevlerini vermeyin. Sadece böcek ile besleyin. Kışın beslenmesine gerek yoktur. Kış ayları büyümesi doğal olarak yavaşlaracaktır.

Bazı tecrübeli yetiştiriciler bitkiyi düşük ölçekli gübre çözeltileriyle etobur bitkilerini spreylerler. Orkide ya da bromeliad gübresi kullabilirsiniz. 4 litre suya yarım çay kaşığı sıvı gübre yeterlidir. Çözeltiyi bahar ve yaz aylarında haftada bir kez bitkiye spreyleyebilirsiniz. Kışın spreylemeyin.  Bu konuda tecrübeniz yoksa hiç gübre işine girmemenizi tavsiye ederiz.

Nepenthes Avları

Nepenthes bitkinizin ibrikleri büyüdükçe besinleri artırabilirsiniz. Bu bitkiler her türlü böceği yiyebilir hatta kurbağa, fare ve kuşları bile avlayabilirler.