Nepenthes Sıcaklık ve Nem 2017-04-09T22:35:24+00:00

Nepenthes Sıcaklık ve Nem

Nepenthes bitkinizin sıcaklık ve nem ihtiyacını belirlemek için önce elinizde etçil bitkinin hangi kategoride olduğuna karar verin çünkü sıcaklık ve nem ihtiyaçları Highland ve Lowland olması durumuna göre farklılık gösteriyor.

Neredeyse tüm Nepenthesler 18° – 27°C gündüz sıcaklığını severler. Gece sıcaklığında ise Higland Nepenthes 7° – 18°C arası sıcaklığa ihtiyaç duyarken, Lowland Nepenthes 21°C üzerinde sıcaklık ister.

Eğer gece sıcaklığı çok yüksek ise ibrikleri daha küçük olacaktır ve daha yavaş büyüyecektir. Ayrıca sıcaklığın çok düşmesine izin vermeyin. Sıcaklık 5°C altına düşerse önlem alın.

Nepenthes Nem
Nepenthes Sıcaklık

Nepenthes Nem

Tüm Nepenthesler için nem oranı ne kadar yüksek olursa bitki o kadar iyi gelişir. Bazı türler düşük nem oranında da iyi şekilde yetişebilir. Highland Nepenthesler, gece nem oranının yüksek olması şartıyla, gündüz nem oranın düşük olmasını tolare edebilirler. Tabiki nem oranını %70 civarı ve üstü tutmak ideal olacaktır.

Eğer nem oranı düşük olan bir yerde yaşıyorsa, bitkiye düzenli olarak su püskürterek nem sorununu bir nebze çözebilirsiniz.

Aldığınız Nepenthes’in yaprakları ya da ibrikleri kurumaya başladıysa büyük ihtimalle ortamınızın nemine alışamamıştır. Alışma dönemini atlatması için bitkinizi şeffaf ya da kilitli poşetin içine koyun. Altına su dökün ve ağzını kapatın. Çok sıcak olmayan ve aydınlık bir yere yerleştirin. 2 hafta sonra poşeti biraz açın. Her hafta poşeti biraz biraz açarak 3-4 hafta tamamen poşetten çıkartın. Böylece bitkinizin ortamınıza adaptasyonunu sağlamış olacaksınız.