Drosera Çeşitleri 2017-04-09T22:35:22+00:00

Tropikal Drosera

Tropikal Droselara yıl boyunca aynı bakım uygulanır. Çok ışık alan bir pencerenin önünde yıl boyu bakılabilir. Kış zamanı da dormancye gerek yoktur. Anavatanlarında sıcaklık çok nadir 13°C nin altına düşer. O yüzden bitkiye uzun süreli sıcaklık düşüşü yaşatılmamalıdır. Ama neredeyse tüm Droseralar soğuğa dayanıklıdır.

Bazı tropikal droseralar çok uzun yıllar yaşamaz. Mesela pygmy sundew 2-3 yıl yaşar ve Gemmae (küçük çoğalabilen yapılar) üretir. Gemmaeları nemli toprağın üzerine yerleştirdiğinizde çılgın gibi büyürler.

Bazı Tropikal Droseralar:

 1. capensis
 2. spatulata
 3. tokaiensis
 4. dielsiana
 5. adelae
 6. aliciae
 7. prolifera
 8. nidiformis

Pygmy sundews

Woolly sundew

Tropikal Drosera

Hardy Temprate Drosera

Temperate Drosera yılın bir kaç ayı kış bakımına (dormancy) ihtiyaç duyar. Sonbaharda günler kısalmaya ve havalar soğumaya başlayınca bitkinin büyümesi yavaşlar. Kış bakımı sırasında bitki serin tutulmalıdır. Bazı bitkiler hafif donmayı atlatabilse de bitkinin donmamasına dikkat edilmelidir. 5°C – 12°C arası, gece sıcaklığı için idealdir. Gün içerisinde hafif daha sıcak olabilir ama çoğu zaman serin ile soğuk arasında olmalıdır. Isıtılmayan bir oda ya da kapalı bir balkonda kışı geçirebilirler.

Kış bakımına giren bitki yazdaki gibi sık sulanmamalıdır. Ama asla toprağın kuru kalmasına da izin verilmemelidir. Bahar geldiği zaman, bitkinizi daha sıcak bir yere alabilirsiniz.

Sonbaharın başlangıcında bitkinin gelişimi duracak ve tüm yaprakları ölecektir. Bu tamamen doğal bir durumdur. Havalar soğudukça, bitki tamamen içine kapanacak ve hibernaculum denilen yüzeyin üstünde bulunan küçük bir yumru oluşturacaktır. Bu sayede bitki kışın soğuğuna karşı kendini koruyacaktır.

Bitkinizin ölen tüm yapraklarını kesiniz. Bitki bu dönemde de hala suya ihtiyaç duyacaktır o yüzden kabın altında daima su bulunmalıdır ama yazın ki kadar değil; bitkiyi nemli tutacak kadar olmalıdır. Bitkinin donmasına kesinlikle izin vermeyin. Özellikle rüzgar ve soğuğa karşı dikkatli olun. Don yanığı bitkiye ciddi zararlar verebilir.

Bazı Temperate Droseralar:

 • D. intermedia
 • D. filiformis
 • D. capillaris
 • D. rotundifolia
 • D. anglica

Pygmy Drosera

Pygmy droseraların çoğu Güney Avusturalya’nın batısında yaşarlar. Bu bölgede kışlar soğuk ve nemli, yazlar ise sıcak ve kurak geçer. Bitki büyüme ve duraklama (dormancy) olarak iki evre geçirir.  Bitki kurak iklimlere iyi uyum sağlamıştır. Kökleri uzundur ve su bulabilmek için derine kadar iner.

Toprak:

Peat moss, perlit ve silika kumu karışımını kullanabilirsiniz. Fazla su isteyen türler içinse peat mossu fazla kullanın.

Saksı:

Mutlaka derin bir saksı kullanın. Bitki küçük diye küçük saksı kullanmayın. En az 12 santim saksı kullanılmalıdır. Derin saksı kışın, bitki toprağının aşırı soğumasını önler. Isıyı çekecek koyu renkli saksılar kullanırken toprağın sıcaklığını kontrol edin.

Pygmy Sundew
Pygmy Drosera

Sulama:

Saksının altına kap koyarak sulayabilirsiniz. 12 santimlik saksı için 3 santim su, büyüme dönemi için idealdir. Kaptaki su kuruduktan sonra tekrar su ile doldurun. Sadece saf su ve türevlerini kullanın. Suyun ppm değeri 50’nin altında olmalıdır.

Sıcaklık:

Eğer sıcaklık 32 – 35 °C’yi geçerse bitki dormancy haline geçebilir. O yüzden aşırı sıcaklara dikkat edilmeli ve sulama konusu atlanılmamalıdır. Sıcaklığın 5 °C’nin altına düşmesine izin vermeyiniz.

Nem:

Fazla neme ihtiyaç duymazlar. Toprağın nemli olması yeter.

Işık:

Bolca güneş ışığı verin. Eğer bulunduğuz yer çok sıcaksa hafif gölgeleme yapabilirsiniz. Kış geldiği zaman ışık süresini ve şiddetini azaltın. Böylece gemmae üretimini tetiklemiş olursunuz.

Çoğaltma:

En iyi çoğaltma yolu gemmae ile sağlanır. Gemmea kış sezonunda üretilir ve her bitki kendine özel şekil ve boyda gemmae üretir. Islak toprakta başarı oranı çok yüksektir.  Bir pygmy drosera, yıllık onlarca ya da yüzlerce gemmae üretir. Bazen yılda 2 ya da 3 kere üretim yapabilirler. Daha detaylı bilgiyi çoğaltma yöntemlerinde bulabilirsiniz.

drosera sundew