Darlingtonia Californica 2017-04-09T22:35:22+00:00

Darlingtonia Californica (Cobra Lily)

Cobra Lily ( Darlingtonia Californica) 1841 yılında botanikçi J.D Brackenridge tarafından keşfedildi.

Darlingtonia Californica kuzey Kaliforniya ve Oregon’un kıyı kesimlerinde bulunan bataklıklarda, derelerde ve gölet kenarlarında yaşarlar. Darlingtonia habitatının toprak yüzeyinden ya da hemen altından soğuk su akışı olur.  Bu etobur bitki bol güneşten hoşlanır ama yarı ve tam gölgeli alanlarda da kolaylıkla yaşayabilir.

Bu etçil bitkinin yetiştirilmesi diğer etobur bitkilere göre daha zordur. Çünkü yukarıda bahsettiğimiz gibi Darlingtonia Californica’nın yaşadığı toprak yüzeyinden ya da altından devamlı soğuk su akışı olur. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bitkinin köklerini sıcaktan korumaktır. Eğer bitkinizin durumu kötüye gidiyorsa mutlaka sıcaklıktandır.

Darlingtonia’nın ibrikleri en az 2 sene yaşarlar. Sarracenia gibi her sene kesilmesine gerek yoktur. Bitkinin doğal habitatını merak edenler mutlaka bu videoyu izlesinler.

Darlingtonia, Sarracenia gibi fazla ışığa ihtiyaç duymazlar ama bol ışığı severler. Burada dikkat etmeniz gereken bitkiyi yakıcı güneş ışığından korumaktır.

darlingtonia californica

Darlingtonia Californica Bakımı

cobra lily bakımı

Cobra Lily Sulama

Darlingtonia Californica için düzenli olarak üstten sulama yapmalısınız. Sulama yaptığınız su sıcak değil hafif serin olmalı. Bu sayede kökleri sıcaktan korumuş olursunuz.

Sıcak havalarda bitkinin bulunduğu kaba buz koyabilirsiniz. Tabiki buz da saf su ve türevlerinden üretilmiş olmalı.

Sulama yapabileceğiniz en kolay yol buzdolabına koyduğunuz su ile sulamak olacaktır. Bu suyun soğukluğu bitkiye yetecektir.

Cobra Lily Saksı

Saksı seçerken büyük saksı seçmeye çalışın. Bu sayede daha stabil bir ortam elde edersiniz.

Cobra Lily Sıcaklık ve Nem

Havanın sıcaklığı ya da ortamın nemi çok önemli değildir. Önemli olan bitkinin köklerinin serin kalmasıdır.

Bitkiyi dondurucu soğuklardan korumalısınız. Her ne kadar bitkinin kökleri soğuğu sevsede toprağın donmamasına dikkat etmelisiniz. O yüzden kış bakımı yaparken bulunduğunuz ortamın koşullarına göre bitkinizi içeriye almanızda fayda var.

Cobra Lily Toprak Karışımı

Toprak karışımı olarak 1:1 oranında sphagnum moss ve perlit seçebilirsiniz. Sphagnum moss gereken suyun köklere ulaşmasını sağlarken, perlit de izalasyon sağlayarak bitkinin köklerinin ısınmasını engeleyecektir. Bu sayede hem gerekli drenaj sağlanacak hem de havalandırmayı sağlanmış olacak.

Darlingtonia Californica Çoğaltma

darlingtonia californica satın al

Cobra Lily Tohumdan Çoğaltma

Darlingtonia Californica tohumlarının çimlenmeleri için 4 haftalık soğuk depolama uygulamalısınız. Bunun için sphagnum moss hafif ıslatıp tohumları içine koyun onu da kilitli poşetin içine koyup buzdolabına koyun. Eğer çimlendirmeyi terraryum da ya da yapay ışıklandırma altında yapacaksanız yılın her zamanı Darlingtonia tohumlarını çimlendirebilirsiniz. Eğer yapay ışıklandırmanız yoksa baharda çimlendirme yapmalısınız.

Tohumlarınız 2 ile 4 yıl arası ektiğiniz saksıda kalacağı için toprak seçimini doğru yapmak gerekir. %60 sterile edilmi peat moss ile %40 silika kumu kullanabilirsiniz ya da %100 peat moss kullanabilirsiniz.

Tohumları kesinlikle gömmeyin. Toprak karışımınızın üzerine saçın. Tohumlar arasında 1 cm gibi bir mesafe olursa iyi olur eğer yapamıyorsanız daha sonrada ayarlayabilirsiniz.

Hazırladığınız saksıyı kilitli poşetin içine koyun ve poşeti saf su ve türevleri ile sulayın. Ara ara poşetin ağzını açın ve spreyleyin.

Bitkilerinizin ibrikleri olgunlaştığı zaman hafif gübreli su ile ibriklerini besleyebilirsiniz

Darlingtonia Californica Bölerek Çoğaltma

Darlingtonia Californica’yı bölerek çoğaltmanın en iyi zaman bitki dormancy halinde ikendir yani kış aylarıdır. Ayıracağınız her bitkinin mutlaka kendine ait bir kök sistemi olması gerekir.

Darlingtonia Californica Yaprak Çekerek Çoğaltma

Bitkiyi çoğaltmanın diğer yolu ise yaprak çekerek çoğaltmaktır. Sağlıklı olan ibriklerden birini rizoma yakın bir yerden çekin. Çektiğiniz ibrikte bitkinin soğan yapısından mutlaka olmalı. Daha sonra ibriği sphagnum moss içine yerleştirin ve bunu da kilitli poşetin içine koyun. Bol aydınlık ama direk güneş ışığı gelmeyen bir yere yerleştirin. Eğer şansınız var ibrik kendi kök sistemini oluşturacaktır.

darlingtonia californica tohum