Sarracenia Çoğaltma 2017-04-09T22:35:23+00:00

Sarracenia Çoğaltma

Sarracenia çoğaltmanın bir kaç yolu vardır. Bunlar arasında en kolay olanı soğandan çoğaltma ile tohumdan çoğaltmadır. Soğandan çoğaltma ile elinizdeki etçil bitkinin genetik olarak aynısını elde edersiniz. Sarracenia tohumdan çoğaltma ile farklı melez türler elde edebilirsiniz.

Sarracenia Tohumdan Çoğaltma

Eğer sabrınız varsa Sarracenia tohumdan çoğaltma basittir. Bitkinizin yetişkin bir bitki olabilmesi için 4 ile 6 yıl arası bir süre geçmesi gerekir. Tohumdan çimlendirme için sera ideal bir ortam olacaktır.

Tohumu çimlendirebilmek için öncelikle tohuma 4 hafta boyunca soğuk depolama uygulamasınız. Kuru tohumu buzdolabında saklamak yeterli değildir. Tohumu hem soğuk hemde ıslak bir ortamda saklamalısınız. Bunun içinde en iyi yol; plastik bir poşetin içine saf su ile ıslatılmış sphagnum moss koyup, tohumları da onun içine koymaktır. Canlı sphagnum moss olursa daha iyi olur. Spaghnum moss tamamen ıslak olmalı ama poşetin içinde su birikmemelidir. Eğer elinizde spaghnum moss yoksa peat moss kullanabilirsiniz. Islattıktan sonra hafif sıkıp fazla suyu atın çünkü eğer peat moss çok ıslak kalırsa tohumlar ölecektir.

Eğer aldığınız tohumlar eski ise soğutma işleminden önce 1 gün boyunca su içinde bekletin.

Sarracenia Tohumu Satın al
Sarracenia Tohumdan Çoğaltma

Soğuk depolamanın farklı bir yolu ise tohumları direk saksının üzerine serpmektir. Saksıyı plastik bir poşetin içine koyun. Poşeti de buzdolabının içine koyun.

Soğuk depolama işlemi tamamlandıktan sonra 7- 8 santimlik bir saksının içine toprak karışımızı koyun. Eğer elinizde varsa spaghnum moss ile üst tabakayı kaplayın. En üste de tohumları serpin. Asla gömmeyin! Tohumları birer santim arayla yerleştirin.

Saksınızı plastik poşetin içine koyun ve yapay ışık altına yerleştirin. Bitki 2-3 santime ulaştıktan sonra plastik poşeti çıkartabilirsiniz. Saksınızı çimlendirme sırasında asla direk güneş ışığına koymayın ya da çok yakın bir şekilde yapay ışıklandırma altına yerleştirmeyin yoksa tohumlarınız haşlanabilir.  20° – 25°C arası sıcaklık yeterli olacaktır. Çimlendirme 2 ile 4 hafta arasında gerçekleşecektir.

Çimlenmeyi gözlemledikten sonra yeni etçil bitkilerinizin sizin ortama uyum sağlaması için nemi yavaş yavaş düşürmelisiniz. Bunun içinde eğer kilitli poşete koyduysanız kilitli poşetin ağzına her hafta azar azar açın. Tamamen kilitli poşeti çıkardıktan sonra bitkiyi yetişkin Sarracenia bakıyor gibi sulama devam edin. Asla etobur bitkinizin toprağını kurutmayın.

Taze Sarracenia Tohumlarını mağazalarımızdan temin edebilirsiniz. İsterseniz canlı yetişkin Sarracenia da alabilirsiniz. Sarracenia yetiştirme ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa foruma girip sorabilirsiniz.

Sarracenia Bölerek Çoğaltma

Eğer bitkinizin rizomu (soğanı) ayrılacak kadar büyüdüyse, bunları ayırabilirsiniz. Bu genelde 2-3 yılda bir yapılmalıdır. Ama tabi ki daha sık bir şekilde de çoğaltabilirsiniz. Bitkinizi saksıdan çıkartın. Kökün etrafını temizleyin. Her ayırdığınız bitkinin kendine ait soğanı ve kökü olacak şekilde ayırın. Bu işlemi, bitki kış bakımından çıktıktan sonra sonbaharın başında yapın.

Etçil bitkinizin soğanını diktikten sonra bol güneş alan bir yere koyunuz. Sarracenia ortamını alıştığında ki kolay bir şekilde alışacaktır hızlı bir şekilde büyüyecektir

Sarracenia Çoğaltma
sarracenia satın al