Pinguicula Çoğaltma 2017-04-09T22:35:23+00:00

Pinguicula Çoğaltma

Pinguicula çoğaltmanın bir kaç yolu vardır. Bunlar arasında en kolay olanı yapraktan çoğaltma ile tohumdan çoğaltmadır. Yapraktan çoğaltma ile elinizdeki etobur bitkinizin genetik olarak aynısını elde edersiniz. Pinguicula tohumdan çoğaltma ile farklı melez türler elde edebilirsiniz.

Pinguicula Tohumdan Çoğaltma

Kış döneminden sonra Meksikan Pinguicula genellikle çiçeklenir ama yılın ilerleyen zamanlarında da çiçeklenebilir. Pinguicula eğer sağlıklı ve yeteri kadar büyükse zaten çiçeklenecektir. Ayrıca beslenmesi iyi olan bitki daha sık çiçeklenecektir.

Birçok Pinguicula’yı tohumdan beslemek kolaydır ama sabır ve hazırlık gerektirir. Tohumlar yetişkin bitkilere göre daha nazlıdır. Eğer bu işte yeniyseniz tohum yerine yetişkin bir bitkiden başlamanızı kesinlikle öneririz. Eğer tohumdan yetiştirmeye kararlıysanız aşağıdaki maddeleri uygulayın. Her tür için gerekli araştırmanızı mutlaka yapın çünkü türden türe, çimlendirmede yapılan küçük değişiklikler başarınızı büyük oranda etkileyebilir.

Öncelikle yetiştireceğiniz toprak karışımını ayarlamalısınız. Yetişkin bir bitki için kullandığınız karışım işe yarayacaktır ama suyu daha fazla tutan bir karışım kullanmanızda fayda var. Örneğin; ölü sphagnum moss ve perlit karışımı kullanabilirsiniz. Toprak karışımınızı daima nemli tutun ama üzerinde su yüzecek şekilde olmamalıdır. Aynı şekilde, sakın kurutmayın yoksa tohumlarınız ölebilir. Tohumları kesinlikle gömmeyin! Toprağın üzerine saçın ve sadece saf su kullanın.

Pinguicula tohum satın al

Sularken kap metodunu kullanın çünkü üstten sularsanız tohumlarınız gömülebilir. Arada sırada yüzeye su püskürtebilirsiniz.

Saksının boyutu çimlendirme yaparken çok önemli değil. 7-8 cm derinlikteki saksı yeterli olacaktır. Tohumlar çimlenirken sıcak tutun ve sıcaklığı koruyun. 15°C ve 25°C arası yeterli olacaktır. Sıcaklığı 25°C civarında tutabilirseniz başarı oranınız artacaktır. Nemlendirmek için saksınızın üstünü seralayabilirsiniz ya da saksınızı kilitli poşetin içine koyabilirsiniz ama şart değildir. Eğer kapalı bir alanda tutacaksanız günlük olarak havalandırmasını yapınız.

Pinguicula Çoğaltma
Pinguicula Tohumdan Çoğaltma

Bitkiniz tohumdan sağlıklı bir şekilde büyümek için ışığa ihtiyaç duyacaktır. Yapay ışıklandırma bu konuda oldukça yardımcı olacaktır. 12-14 saat arasında ışık verebilirsiniz. Eğer saksınızı seralar ya da üstünü herhangi bir şekilde kapatırsanız direk güneş altına koymayınız. Güneş sıcaklığı kap içerisindeki sıcaklığı yükseltir ve tohumunuzun yanmasına sebep olur.

Eğer her şey yolunda giderse 2 ile 8 hafta arasında çimlenmeyi gözlemleyebilirsiniz.

Pinguicula Satın Al

En taze Pinguicula tohumlarını mağazalarımızdan bulabilirsiniz. Ayrıca yetişkin Pinguicula türlerini de yine mağazalarımızdan temin edebilirsiniz.

Pinguicula Yapraktan Çoğaltma

Pinguicula yapraktan çoğaltma

Yapraktan üretim Pinguicula için oldukça kolaydır. Sağlıklı olan yapraklardan bir tanesini çekip kopartın ve toprağın üstüne koyun. Çok küçük bir kısmını gömebilirsiniz (2-3mm). Daha sonra koyduğunuz kabı seralayın ve parlak bir ışığın altına koyun. Birkaç hafta içinde küçük bitkinizi göreceksiniz. Bitki kendi kök sistemini oluşturduğu zaman streç filmi yavaş yavaş açın.