Nepenthes Sulama 2017-04-09T22:35:24+00:00

Nepenthes Sulama

Nepenthes sulama yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli adımlar vardır.  Bunlara dikkat ettiğiniz sürece etçil bitkiniz sağlıklı olacaktır.

Diğer etobur bitkilerin aksine Nepenthes 250 ppm’den düşük sulara (klorsuz) dayanabilir ama bu demek değildir ki bitkiyi çeşme suyu ile sulayın. Elinizde fazla saf su ve türevleri yoksa sadece acil durumlarda çeşme suyu (şişe suyu) ile sulayabilirsiniz. Yoksa bitkiniz kısa sürede ölecektir. Diğer etobur bitkiler gibi Nepenthes (Suibriğigiller) saf su, yağmur suyu, RO suyu, Deoinezed su, klima suyu, akü ve ütü suyu gibi mineral oranı az olan su ile sulamalısınız. Etobur bitkilerde kullabileceğiniz suları öğrenmek için bu başlığımızı okuyunuz.

nepenthes sulama

Nepenthes Sulama Yöntemleri

Diğer etobur bitkiler gibi toprağın asla kurumasına izin vermeyin. Muhtelemen haftada 2 kere sulamak yeterli olacaktır. Bitkiyi mutlaka tepeden sulayın. Bitkiyi sürekli su dolu kapta bulundurmayın yoksa kökleri çürüyebilir. Sulama işlemi bittikten 1 saat sonra saksının altında bulanan kapta biriken suyu dökün.

Çok fazla sulamamaya dikkat ederseniz kap metod uygulayabilirsiniz. Nepenthes’i üstten suladıktan sonra kapta 1-2 santim olacak şekilde su kalsın. Kaptaki su kurduktan 1-2 sonra tekrar aynı şekilde sulayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken etçil bitkinizi aşırı derecede sulamamaktır.