İletişim için mail atabilirsiniz. Sadece siparişleriniz için Tel: 506 263 98 08|siparis@etoburbitkim.com
Drosera Spatulata 2017-04-09T22:35:20+02:00

Drosera Spatulata

Drosera Spatulata doğada en yaygın olarak bulunan sundew türlerinden biridir. Drosera Spatulata Avusturalya, Tazmanya, Yeni Zellanda, Çin, Japonya, Tayvan, Filipinler gibi bir çok ülkede ve bir çok çeşitte bulunur. Spatulata’nın bilinen 133 çeşitidi vardır. Bu drosera türü etobur bitki koleksiyoncularının olmazsa olmazıdır. Çok kolay büyüyen bu etçil bitki aynı zamanda bir çiçekten yüzlerce tohum üretir. Bu etobur bitkiyi yeni başlayan tüm etobur bitki severlere tavsiye ediyoruz. Çok dayanıklı ve muhteşem görünüşlü bir sundew çeşitidir. Drosera Spatulata bakımı ile bilgileri aşağıdan okuyabilirsiniz.

Toprak Karışımı: Drosera Spatulata etobur bitkilere uygun tüm toprak karışımlarına kolayca adapte olabilir. Kendi karışımımda 1:peat moss 1:perlit kullanıyorum. Toprak sürekli nemli kalmalı.

Nem: Bu etobur bitki çok fazla neme ihtiyaç duymaz ama %50 ve üzeri nem bitkinin gelişimini hızlandıracaktır.

Saksı Boyutu: Drosera Spatulata her türlü saksı boyutunda rahatlıkla yaşayacaktır.

Drosera Spatulata

Drosera Spatulata 10 aylık

Besleme: Bitkinizi beslemeniz şart değildir. Eğer beslemek istiyorsanız 2 haftada bir besleyebilirsiniz. Etobur bitkinizi beslemek çiçeklenmeye teşvik edecektir ama bitki her halükarda çiçek açacaktır.

Bitki Boyutu: Bu drosera türünün çapı genelde küçüktür ve yaklaşık 3 santim civarıdır. Ama bazı Drosera Spatulata türleri Tamlin gibi 10 santime ulaşabilir.

Sıcaklık: Sıcak konusunda seçiçi değildir. 35 dereceye kadar rahatlıkla yaşayabilir.

Dormancy (Kış Bakımı): Kış bakımı gerektirmez. Tüm mevsimlerde büyümeye devam eder. Bitkiyi kışın dondurucu soğuklardan koruyunuz.

Çiçeklenme: Kendine kendine tozlaşan en iyi sundew türlerinden biridir. Normalde bir çiçek sapından 20’nin üzerinde çiçek oluşur ve her çiçekten yaklaşık 30 kadar tohum olur. Etçil bitkiniz tüm mevsimlerde çiçeklenmeye devam eder.

Drosera Spatulata Çoğaltma Yöntemleri:

Tohumdan Çoğaltma: Tohumdan çok kolay bir şekilde çoğalabilir. Tohumlar için soğuk depolama gerekmez. 1 yıldan kısa bir sürede tohumdan yetişkin bir etobur bitki elde edebilirsiniz.

Yaprak Kesekrek Çoğaltma: Yaprak keserek çoğaltma yöntemi oldukça basittir.

Kök Keserek Çoğaltma: Bu yöntemlede çok kolay bir şekilde etobur bitkinizi üretebilirsiniz.

Bölerek Çoğaltma: Zamanla kendi çevresinde bir çok yavru üretir. Bunları isterseniz ayırarak etobur bitkinizi çoğaltabilirsiniz.