İletişim için mail atabilirsiniz. Sadece siparişleriniz için Tel: 506 263 98 08|siparis@etoburbitkim.com
Toprak Malzemeleri 2022-08-01T11:59:43+02:00

Etobur Bitki Toprak Malzemeleri

Etobur bitkiler için kullanılan bazı toprak malzemelerinin özelliklerini aşağıdan okuyabilirsiniz.

Bu malzemeleri alarak kendinize özel oranlarda karışımlar hazırlayarak etçil bitkileriniz için kullanabilirsiniz.

Perlit

Lava taşlarının 1200°C üzerinde ısıtıldıktan sonra soğutulmasından elde edilen minik parçacıklardır. Çok hafif baziktir. Çok fazla asidik ortamı seven utricularia, byblis gibi etobur bitkiler için zararlı olabilirler. Çok düşük değerlerde ve suda zor çözüneceği için etobur bitkilere bir zararı yoktur.

Bu madde oldukça hafiftir ve su tutma kapasitesi yüksekir.

Vermikülit

Yüksek su tutma ve havalandırma kapasitesine sahiptir. Oldukça hafiftir. H+, Na+, Ca2+ve Mg+ katyonlarını zamanla salacaktır. O yüzden sadece Pinguicula da kullanmalıdır.

Lava Taşı

Magmadan çıkan lavlar, hava ile temas ederek katılaşır ve zamanla ayrışarak lava taşlarını oluşturur. Bu taşlar nötrdür ve oldukça hafiftir. Toprak karışımının havalandırma kapasitesini artırır. Kullanmadan önce iyice yıkanmalıdır.

Ponza Taşı

Lava taşları gibi volkanik patlamalar sonucu zamanla oluşur. Lava taşları gibi nötrdür ama renkleri gridir. Yine kullanmadan önce iyice yıkanmalıdır. Özellikle nepenthes için sık kullanılır.

Peat Moss

Ölü sphagnum moss sayesinde oluşur. Yüksek su tutma kapasitesi vardır. Besin değerince çok zayıftır ve asidiktir. Etobur bitkiler için temel malzemedir ama tek başına kullanıldığında hava geçirgenliği oldukça düşüktür.

Canlı Sphagnum Moss

Sphagnum moss oldukça asidiktir. Su tutma kapasiteleri çok yüksektir. Su içerisindeki bazik mineralleri çıkarır. Alg ve mantar oluşumu engeller.

Etobur bitki türlerinin çoğu, sadece canlı sphagnum moss içinde yaşayabilir ancak elde etmesi zor olduğu için genelde sadece saksının üstünü süslemek için kullanılır.

Ölü Sphagnum Moss

Çok yüksek su tutma kapasitesine sahiptir. Canlı sphagnum moss gibi asidik değildir, nötre yakındır. Tek başına kullanılabileceği gibi diğer malzemelerle karıştırılarakta kullanılabilir.

Etobur Bitki Toprak Malzemeleri Satın Al

Mağazalarımızdan etobur bitkileriniz için gerekli olan toprak malzemelerini alabilirsiniz.

İsterseniz sizin için hazırlanan özel etobur bitki toprak karışımlarını da alabilirsiniz. Hazır toprak karışımlarımız:

Sinek Kapan Toprak Karışımı

Drosera Toprak Karışımı

Nepenthes Toprak Karışımı

Sarracenia Toprak Karışımı

Pinguicula Toprak Karışımı

Cephalotus Toprak Karışımı

Heliamphora Toprak Karışımı

Kullanacağınız kadarlık kısmı geniş bir kapta rengi kahverengiden siyaha dönene kadar su ile karıştırınız. Etobur bitkileriniz için kullandığınız aynı suyu toprak karıştırırken kullanınız. Fazla kalan toprağı nem almayacak bir şekilde uzun süre saklayabilirsiniz. Islanan toprak ise saklanırsa küflenir mantar oluşur.

Saksı değişimi için de Youtube’daki videolarımız inceleyiniz.

peat moss satın al