Sarracenia Temel Bilgi 2017-04-09T22:35:23+00:00

Sarracenia Bakımı Temel Bilgiler

Sarracenia bakımı kolay olan, etobur bitkiler arasında en kolay yetişen herkese tavsiye ettiğimiz bir etçil bitkidir. Eğer güneş gören bir balkonunuz ya da pencereniz varsa rahatlıkla yetiştirebilirsiniz. Yeterli ışığınız yoksa da yapay ışıklandırmayla yetiştirebilirsiniz.

Sarracenia familyası, 15 türden oluşur ve bunların da alt türleri vardır. Binlerce Sarracenia melezi vardır. Genelde anavatanları Kuzey Amerika’dır.

Sarracenia uzun sıcak yaz sezonundan çok hoşlanır. Eğer yaşadığınız yerde kışlar uzun, yazlar kısa ise sera içinde bakmanızda fayda vardır. Ayrıca yaşadığınız iklimde yazlar çok sıcak (45 derece üstü) ve kurak geçiyorsa ibriklerde yanma meydana gelebilir. Bunu önlemek için öğlenin aşırı sıcağından bitkinizi korumalısınız. Türkiye şartlarında birçok ilimizde çok rahat bir şekilde yaşayabilir. Aşırı sıcaklarda su çabuk buharlaştığı için altındaki suyu günlük kontrol etmelisiniz

sarracenia bakımı

Uzun ibrikli Sarraceniaları, kışın saklayacaksanız sonbaharda ibriklerini kesebilirsiniz. Eğer bitkiniz kışı dışarıda geçirecekse çiçek sapı gelişene kadar kesmeyiniz. Kesme boyu türden türe göre değişebilir. Kesim işleminin yapılmasının sebebi ise; böcek yumurtalarından, yaprak bitinden ve diğer zararlı haşerelerden kurtulmaktır. Ayrıca hava sirkülasyonu daha iyi olacağı için küf ve alg oluşumunu engelleyecektir. Ama Sarracenia purpurea, S. rosea, ve S. Psittacina gibi bazı türlerde ibriği, sadece kahverengiye dönerse yani ölürse kesmelisiniz. Çoğu ibrik iki sene kadar yaşayabilir.

Sarracenia da kap metodu kullanmak en iyisidir. Yetişkin bitkileri 15-20 santim derinliğinde ki saksılarda yetiştirebilirsiniz. O boyda ki bir saksı içinde 4-5 santim su bulundurabilirsiniz. Diğer etobur bitkilerde de olduğu gibi torf tamamen kurumamalıdır.  Torf karışımı olarak 1: peat moss 1: perlit kullanabilirsiniz.

Tüm etobur bitki işine yeni başlamış etobur severlere Sarracenia tavsiye ederiz. Gerçek bir sinek ve arı katili olan bu etçil bitki sizi kolay kolay üzmez yeterki altından suyunu eksik etmeyin.

Sarracenia Satın Al

Mağazaralarımızdan her çeşit canlı Sarracenia satın alabilirsiniz veya sarracenia tohumunu satın alarak kendiniz yetiştirebilirsiniz. Sarracenia satın almadan önce sitemizdeki sarracenia bakımı ile ilgili konuları okumanızı tavsiye ederiz. Aklınıza takılan sorulara foruma girerek sorabilirsiniz