Pinguicula Temel Bilgi 2017-04-09T22:35:23+00:00

Pinguicula Temel Bilgi

Butterwort olarak da bilinen Pinguicula yapış yapış mukuslu yapıya sahip olan yaprakları sayesinde avlarını yakalar. Tüm mineral ve besin ihtiyacını yakaladığı avlardan alan Pinguicula çok iyi bir küçük sinek avcısıdır. Yapraklarına gelen küçük sineklerin kesinlikle kurtulma şansları yoktur.

Pinguicula doğal ortamında uçurumlarda kayaların üzerinde yaşar. Kök sistemleri fazla gelişmemiştir. Pinguicula toprak karışımı olarak hazırlayacağınız inorganik toprak karışımlarında çok rahat yaşayabilir.

Meksikan Pinguciula, yetiştirmesi çok kolay olan bir etobur bitki türüdür. Lakin bakımı yetiştiriciden yetiştiriciye göre değişiklik gösterir. Size en uygun olan bakımı bulmak zaman alabilir, bunun için deneme yanılma yöntemini kullanabilirsiniz. Pinguicula içeride, pencere önünde ya da yapay ışıklandırma altında bakılması kolay bir türdür. Eğer doğal habitatında değilse dışarıda yetişmesi genellikle biraz daha zor olacaktır.

Eğer imkanınız varsa güney cephe pencereye yoksa doğu ya da batı pencereye etobur bitkinizi yerleştiriniz. Pinguicula ne kadar çok ışık alırsa o kadar hızlı gelişecektir. Ama aşırı sıcaklara dikkat edin. Aşırı sıcaklarda etobur bitkinizin yaprakları yanabilir.

Meksikan Pinguicula’nın, yaz ve kış olarak 2 yetiştirme evresi vardır. Yazın etobur yaprakları üretirken, kışın sukulent yaprakları üretir. Sukulent yapraklar bitkiyi kışın soğuğundan koruyacaktır. Ancak yine de bitki donmaya karşı dayanıklı değildir. Etçil bitkinizi mutlaka dondurucu soğuklardan koruyun. Eğer Pinguicula balkon yetiştiriyorsanız kışın içeriye almanız da fayda var.

Yapay ışıklandırma kullanırsanız Pinguicula tüm mevsimlerde etobur yaprak üretmeye devam eder. Böylelikle etçil bitkiniz dormancy yani kış bakımına girmemiş olur. Pinguicula dormancy evresine girdiyse bakımı numa göre yapılmadır. Bu konu için Pinguicula Bakım bölümünü okuyunuz.

Pinguicula av
Pinguicula habitat

Tropikal butterworts Pinguicula, Meksika Küba kökenlidir. Her şekil ve büyüklükte olabilir. Bazıları çapı 15 santime ulaşan rozetten oluşur, bazıları ise 2-3 santimlik küçük rozetlerden oluşur. Bazılarının yaprakları ince uzun bazılarının ki kısa ve kalındır. Ama her zaman muhteşem çiçekler üretirler.

Pinguicula Satın Al

Aradığınız tüm Pinguicula türlerini mağazamızdan satın alabilirsiniz. İsterseniz Pinguicula tohum yetiştirme kiti alarak da tohumdan yetiştirebilirsiniz. Pinguicula Bakımı ile ile ilgili tüm sorularınızı forum üzerinden sorabilirsiniz.