İletişim için mail atabilirsiniz. Sadece siparişleriniz için Tel: 506 263 98 08|siparis@etoburbitkim.com
Queensland Sundews 2017-04-09T22:35:08+02:00

Queensland Sundews

drosera-andromeda

Queensland Sundews bitki çeşitleri Avusturalya’nın Queensland adındaki yağmur ormanlarında yaşarlar. Drosera Adelae, Drosera Prolifera ve Drosera Schizandra bu gruptaki ana bitkilerdir. Bu gruptaki bitkileri kendi aralarında çaprazlanarak yeni hibrit türler oluşturabilir. Örneğin Drosera Andromeda, Drosera Schizandra ve Prolifera bitkilerinin çaprazlaşması sonucu oluşmuştur.

Drosera Adelae: Bu tür içerisinde yetiştirmesi en kolay bitkidir. Yeterince ışık olduğu sürece kolay bir şekilde yetişebilir. Diğer 2 kardeşine nazaran düşük nemde rahat bir şekilde yetişebilir. Bu türe yeni başlayacaklara Drosera Adelae’yı önerebilirz.

Queensland Sundew çeşitleri için tamamen ölü sphagnum moss veya canlı sphagnum kullanabilirsiniz ya da peat moss (baltık torfu) silika ve perlit karışımını tercih edebilirsiniz. Toprak konusunda aşırı seçici değildir. Lakin tamamen ölü ve canlı sphagnum moss ile daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

drosera-adelae
drosera-andromeda-2

Toprağının aşırı nemli olmasını isterler. Eğer baktığınız ortamın sıcaklığı düşükse nem oranı pek önemli değil ama sıcaklık yüksekse nem oranının yüksek olması bitkinin daha sağlıklı yetişmesini sağlayacaktır. Bitkinizi yeni aldıysanız ya da saksını yeni değiştirdiyseniz nem oranını artırmanızı tavsiye ederim.

Bitkinizi beslerseniz daha  hızlı büyüyecektir. Eğer kapalı bir alanda veya aşırı nemli bir  yerde ise fazla beslerseniz ve kalan artıkları almazsanız bitkinizin yapraklarında küf oluşabilir.

Bu tür droselarınız için derinliği yüksek saksı kullanmanızı tavsiye ederim (12 – 15 santim yükseliği). Yine de bitki 8 – 12 santim yüksekliğindeki saksılarda da kolaylıkla yaşayabilir.

Drosera Adeala’nın yaprak boyu 15-20 santimi bulabilir şayet düzenli beslenirse.

Bitkilerinizi direk güneş gelmeyen ama bol aydınlık olan bir yerde bakabilirsiniz. Yıl boyu aynı yerde bakabilirsiniz. Bu bitkiler kış bakımı gerektirmez.

Kuvvetli ışık altında bitkilerin yaprakları muhteşem bir kırmızı renk alırlar.

Sıcaklık konusunda aşırı seçici değiller. Lakin sıcak ortamlarda nemi arttırmalısınız. İdeal sıcaklıkları 25 – 28 derece arasındadır.

Bu drosera türlerini yapraktan kolaylıkla çoğaltabilirsiniz. Aynı zamanda kökten keserek de çoğaltabilirsiniz.

drosera-prolifera