Sinek Kapan Bitkisi Satın Al 2016-02-19T17:10:15+00:00

Sinek kapan bitkisi (Venus Fly Trap), bitkiler alemindeki en ilginç bitkilerinden biridir. Sinek ve böceklerle beslenen etobur bir bitki türüdür. Canlı sinek kapan  mineral ve besin bakımından fakir bataklık topraklarında yetişir. Mineral ve besin ihtiyacını tırtıl, böcek, sinek, arı, kelebek gibi ufak hayvanları avlayıp onları sindirerek elde eder.

Oldukça farklı renklerde ve yapılarda olan sinekkapan bitkisinin dikkat çekici bir yapısı vardır. Dionaea muscipula bitkisi adıyla da bilinen sinekkapan, doğanın sunduğu en entrasan bitki türlerinden biridir. Kapanları oldukça hem insanlara hem de avlarına çekici görünür. Eklembacaklıları ve sinekleri kendine çeken tatlı nektarları vardır. Çevreye küçük hayvanların hoşlanacağı kokularak sallarak avlarını tuzağına çekeler. Sinek kapan bitkisinin tadına bakmak isteyen bu hayvanları avlayarak toprak karşılayamadığı besini elde etmiş olur.

Kapanlarının içinde avının hareketini algılayacak 3 adet kıl vardır. Bu kıllara avı temas ederse kapan kapanacaktır. Tabiki her dokunma ile kapanmıyor. Kapanın kapanması için bir kıla dokunulduktan sonra diğer kıla da dokunulmalı. Böylece sinek kapan bitkisi yanlış yere kapanını kapatmamış oluyor.

Av kapanın içine girdikten sonra kapan çok hızlı bir şekilde kapanır ve av artık kaçamaz. Av içeride çırpındıkça etçil bitki kapanını daha sıkı kapatır. Daha sonra sinek kapan bitkisinin sindirim enzimleri devreye girerek avını yavaşça sindirir.

Şayet kapan yanlış tetiklenme sonucu kapanırsa bir kaç saat sonra yavaş yavaş tekrar açılacaktır.

Sinek kapan bitkisini mağazalarımızdan canlı ve saksıda dikili olarak alabileceğiniz gibi sinek kapan tohum yetiştirme kiti de satın alabilirsiniz. Böylelikle sinek kapan bitkisini tohumdan yetiştirme zevkine varabilirsiniz. Tabiki sinek kapan bitkisi tohumdan diğer bitkilere göre yavaş yetişiyor. O yüzden tohum almaya karar verirseniz biraz sabırlı olmanızı tavsiye ederim. Yine tohum alacaklara kesinlikle 1 adette canlı sinek kapan bitkisi almalarını tavsiye ediyorum.

Canlı sinekkapan bitkisi satın alarak uzun süreli bir dost kazanmış olursunuz. Kendi ellerinizle bitkiyi beslemekten büyük zevk alacağınızdan eminiz. Ayrıca evinizdeki sinekler için de hoş bir yok edici kazanmış olursunuz. Böylelikle hem tohumun hem de canlı sinek kapan bitkisinin zevkine varmış olursunuz.